Otwarcie domu podcieniowego w Miłocinie
czwartek, 10 lis 2011

W poniedziałek 7 listopada 2011 roku był szczególnym dniem w Gminie Cedry Wielkie. Po kilku latach starań dokonano otwarcia wyremontowanego domu podcieniowego w Miłocinie. Fundusze na ten cel w większości pozyskano ze środków pozabudżetowych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Na uroczystość przybyły władze samorządowe gminy na czele z Wójtem, p. Januszem Golińskim, radnymi i sołtysami oraz licznie zaproszeni goście: Starosta Powiatu Gdańskiego Cezary Bieniasz-Krzywiec, Wicemarszałek Ryszard Swilski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Włodzimierz Olszewski, Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Jan Szymański, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski, Pan Jarosław Baciński – pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Pani Barbara Kamińska – wójt Gminy Suchy Dąb oraz Pani Hanna Brejwo – wójt Gminy Pszczółki. Uroczystość zgromadziła również liczną część mieszkańców Miłocina. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Pan Ryszard Świlski, mieszkanka domu podcieniowego Pani Jadwiga Sulej, Starosta Powiatu Gdańskiego Pan Cezary Bieniasz-Krzywiec, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Pan Włodzimierz Olszewski oraz Wójt Gminy Pan Janusz Goliński. Po uroczystym przecięciu wstęgi Wójt Gminy Pan Janusz Goliński zaprosił wszystkich do wnętrza domu na krótką prelekcję poświęconą historii domów podcieniowych na Żuławach. Po wejściu do sieni odremontowanego domu wójt oficjalnie przywitał przybyłych gości oraz mieszkańców.a następnie wyraził wielką radość, że projekt, który został zapoczątkowany w 2005 roku wreszcie doczekał się realizacji. Następnie głos zabrał dr Dariusz Piasek, który przedstawił prezentację poświeconą historii domów podcieniowych. Następnie głos zabrała Pani Magda Woźniak – inspektor ds. funduszy unijnych z Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich, która zaprezentowała główne założenia projektu oraz jego zakres, jak również przedstawiła plany Gminy Cedry Wielkie związane z domem podcieniowym. Po wystąpieniach głos ponownie zabrał wójt Gminy Pan Janusz Goliński, który wręczył podziękowania oraz upominki w formie albumu ukazującego ‘całość przedsięwzięcia osobom bez pomocy, których realizacja tego projektu byłaby niemożliwa. Następnie głos zabrały wójtowe z sąsiednich gmin: Pani Barbara Kamińska – wójt Gminy Suchy Dąb oraz Pani Hanna Brejwo – wójt Gminy Pszczółki, które pogratulowały tak pięknego przedsięwzięcia oraz wręczyły wójtowi symboliczne upominki. Następnie Pani Elżbieta Prymaczek- pełniąca funkcję moderatora całej uroczystości zaprosiła zebranych na pobliski cmentarz, gdzie został ustawiony w ramach projektu pn. „Troska o wspólne dobro szansą na przyszły rozwój – porządkowanie cmentarza oraz poprawa funkcjonowania świetlicy w miejscowości Miłocin poprzez organizację warsztatów i wydanie folderu oraz remont świetlicy” pamiątkowy krzyż oraz tablice upamiętniające to miejsce oraz miejsce, gdzie do roku 1954 stał piękny szachulcowy kościółek. Proboszcz Parafii Trutnowy ks. Tadeusz Losiak dokonał uroczystego poświecenia krzyża i zwrócił uwagę, iż należy dbać o takie miejsca   by   nigdy   nie   zostały zapomniane. Następnie Wójt Gminy Cedry Wielkie zaprosił zebranych gości do pobliskiej świetlicy wiejskiej na występ artystyczny przygotowany przez dzieci z okolicznych szkół oraz poczęstunek zasponsorowany przez Wykonawcę Inwestycji firmę ELKOR-BUD. Po przepięknych występach dzieci Wójt jeszcze raz podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił zebranych na ciepły poczęstunek. Był to niezapomniany dzień dla wszystkich przybyłych, a zwłaszcza dla mieszkańców, którzy wreszcie doczekali się odremontowania pięknego zabytkowego domu, który stanie się swoistą perełką w skali całej Gminy.

źródło: UG Cedry Wielkie